תוכנית ראשון לציון בהכנות בותמ"ל – איך זה הולך להשפיע על ההשקעה?

אחרי השקעות מוצלחות במתחם 1000 , מתחם 2000 ומשולש ז'בוטינסקי בראשון לציון, משקיעים רבים של קבוצת רפאל נדל"ן נוהרים כיום לרכישת קרקע בראשון לציון צפון, כאשר התוכנית בשלבי הכנה בותמ"ל. המשמעות של זה נמצאת בהבנה למה יצרו את הותמ"ל ומה משמעותה.

הכירו – הותמ"ל

האתגרים העצומים שמדינת ישראל ניצבת בפניהם בתחום הדיור מתחילים לקבל מענה משמעותי בזכות הפעלתה של הוועדה למתחמים מועדפים לדיור. הוועדה, הידועה בשמה המקוצר ותמ"ל, מצליחה להתגבר על חסמים ובעיות שהכשילו בעבר כל ניסיון לקדם באופן מהיר תכניות בנייה חיוניות להגדלת היצע הדיור הנחוץ כל כך במדינה.

הרציונל שעמד מאחורי הקמתה של הותמ"ל היה פשוט – יצירתו של גוף אחד שיוכל לקבל החלטות תכנוניות משמעותיות במהירות, חריצות ושקיפות, תוך עקיפה של חוליים בירוקרטיים שמונעים זאת ברשויות המקומיות והארציות. ואכן, מאז הוקמה משיגה הוועדה את היעד של אישור תכניות בנייה גדולות בלוח זמנים של 24 חודשים לכל היותר.

זוהי תקופה קצרה משמעותית מהתהליך המסורבל שהיה נדרש לשם אישור תכניות דומות באמצעות המסלול הרגיל. מסלול זה כולל גם אישורים בוועדות המחוזיות והמקומיות, לאחר דיונים ממושכים ולאו דווקא מקצועיים, שעיכבו במקרים רבים הוצאה לפועל של תכניות דיור חיוניות כבר שנים רבות.

מהן תוצאות הותמ"ל ?

עוד גוף ממשלתי ועוד ישיבות, מה באמת התועלת של הותמ"ל – בחמש השנים הראשונות לפעילות הותמ"ל כבר אושרו תכניות לבניית יותר ממאה אלף יחידות דיור חדשות! זוהי תרומה משמעותית לענף הדיור הנחוץ לה כל כך ואשר מדינת ישראל התקשתה קודם להשיג אותה. לא מפתיע שבכוונת הממשלה להמשיך ולקדם את פעילות הוועדה.

ראשון לציון צפון הולכת לזינוק קדימה בתכנון

בזמן שהותמ"ל מכין את התוכנית של ראשון לציון צפון, המשקיעים כבר מתנפלים על השטח כי עם הוכחת תוצאות של הותמ"ל אין להתווכח וכבר בסוף 2023 מדברים בקבוצת רפאל נדלן, לפי דוח שמאי, על רווחיות של כפי 3 בתקופה של 5 שנים.

נגישות
הצהרת נגישות