מבנה קבוצת רכישה לחו"ל

לאחר שאותר נכס ונבדק כי הוא אכן מתאים לעסקה הרצוייה לכם, ולאחר שוידאתם כי הנכס אינו מעוקל ושאין עליו הגבלות מסוגים שונים אתם יכולים לפנות להרכיב את מבנה העיסקה שלכם ולהתחיל בבניית קבוצת הרכישה כדי להוציא לפועל את המיזם שאותו כבר התחלתם.

מאת: דוד רפאל

מבנה העסקה

לאחר בחירת הנכס וכל הבדיקות היזם מכיר את הנכס שבידיו והוא מתחיל את שלב מבנה העיסקה. שלב זה לוקח זמן שכן חברי הקבוצה אינם בנמצא עדיין. יש להתחיל לארגן אותם על בסיס הנתונים העולים מן הנכס והפוטנציאל העיסקי והריווחי שלו. תוך כדי התהוות הקבוצה נאגר הכסף הדרוש לשם הוצאת הפרוייקט לפועל, ולכן יש ליצור מבנה שיהיה מתאים לעסקה מול המוכר.

אילו מבנים קיימים

יש כמה מבנים שניתן ליצור בעסקה מסוג זה והשניים הנפוצים ביותר הם לפי מודל של אופציה וחוזה רכישה רגיל שמאפשר ליזם פרק זמן סביר לסיום העיסקה.

מבנה של אופציה

באופציה היזם משלם סכום מסויים לבעל הנכס – מקדמה, והוא מקבל זמן סביר להרכבת קבוצת הרכישה כדי להתחיל בפרוייקט. במידה והיזם אינו עומד בזמן שהוסכם הוא מפסיד את תשלום המקדמה עבור האופציה. במידה וכן עמד במסגרת הסמן שהוסכם עליה יכול היזם להמשיך בפרוייקט על פי התוכנית שהוסכמה בינו לבין בעל המנכס לכדי מימושה הסופי.

דוד רפאל

מבנה של חוזה רגיל

במבנה של חוזה רגיל משלם היזם סכום ראשוני ופונה למשקיעים פוטנציאלים כדי לגייס את שארית הסכום הנדרש למימוש הפרוייקט עד לתאריך הקבוע בחוזה. חוזה כזה רצוי לעשות כאשר קבוצת הרכישה כבר מגובשת, או שיש ליזם ידיעה ברורה כיתד ירכיב אותה במהירות.

 

הקמת קבוצת הרכישה

שלב הקמת קבוצת הרכישה או השיווק של הפרוייקט הוא השלב שמגיע לאחר ההחלטה על צורת המבנה כפי שתואר להל"ן. במקרים רבים של יזמים מנוסים קבוצת הרכישה תהיה מורכבת טרם רכישת הנכס או במהלכו ובזמן קבלת האופציה או חתימה על חוזה רגיל ידע היזם כי מאחוריו כבר יש את ההון הנחוץ כדי לצאת לדרך.

הצטרפות לקבוצת רכישה בחו"ל

הצטרפות לקבוצת רכישה בחו"ל אינה עניין פשוט. על המצטרף הפוטנציאלי לעשות בדיקות משל עצמו טרם החליט להצטרף לקבוצה. יש לבדוק היטב את היזם ואת הרקורד העיסקי שלו. אדם שפועל פעם ראשונה במדינה זרה לו צריך לעורר שאלות. האפשרות להרוויח מיוזמות שכאלו בחו"ל הן אמיתיות ורבים מצליחים בתחום זה, אבל יש גם שרלטנים ויש גם אנשי עסקים לא מוצלחים וצריך לדעת עם מי נכנסים לעיסקה לפני החתימה המחייבת.

דוד רפאל הוא יזם נדל"ן בעלים של רפאל א.ג יזמות בע"מ .

כתיבת תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.

נגישות
הצהרת נגישות