כ-160 אלף דירות מחכות לבירוקרטיה

משרד השיכון פרסם כי בתקופה הקרובה ישווקו 5000 יחידות דיור להגדלת היצע הקרקעות למגורים השנה.

מאת: דוד רפאל

"דוד רפאל"

בגלובס התפרסמה ידיעה כי משרד הבינוי והשיכון הוציאו בשבוע שעבר כי באזורי ביקוש ישווקו כ-2000 יחידות דיור מתוך כ-5000 שישווקו בתקופה הקרובה. שר השיכון אריאל אטיאס צוטט כשאמר "אנחנו נעמוד ביעדי הממשלה להגדלת היצע הקרקעות למגורים השנה. נרשמה ירידה של 10% במחירי הדירות לעומת תקופה מקבילה בשנה שעברה. ירידת מחירי הדירות נובעת משיווק אגרסיבי של קרקעות למגורים".

הגדלת ההיצע בשוק יכולה להשפיע על מחירי הדירות, אך האם באמת ניתן להגדיל את ההיצע ואיפה ? מתוך 5,141 יחידות דיור אשר יצאו לשוק בגל הנוכחי למעלה מ3000 מהם נמצאות מחוץ לאזורי הביקוש. את היחידות הנותרות משווק המשרד באזורי הביקוש כאשר למעלה ממחציתם משווקים באזור ירושלים. באזור המרכז בלבד רק 15% מסך הדירות שישווקו בגל הנוכחי. חייבים להבין כי קיימות קרקעות אשר עליהן תכניות שמאפשרות שיווק ובנייה של כמעט 160 אלף יחידות דיור.

בסיסי צבא שנמצאים בנקודות מפתח במרכז הארץ כמו למשל תל השומר, בסיס השלישות או גלילות מהווים עתודה משמעותית. יש מתחמים באזור רמת גן לדוגמה שעברו את שלב התכניות אך היזם ממתין והבנייה עדין לא יצאה לדרך. במידה והמנהל והרשויות המקומיות יוותרו על הספסור בקרקעות למטרות רווח וישימו בצד מחלוקות פוליטיות ניתן יהיה להשתמש בחלק גדול מהקרקעות לדיור בר השגה. נכון לעכשיו הסחבת בפיתוח וקידום התהליכים קיימת והאזרח הפשוט ימשיך להיאבק ולשלם דמי שכירות יקרים.

כתיבת תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.

נגישות
הצהרת נגישות