ניוד זכויות כאופציה מעולה לבניינים המיועדים לשימור

בכתבה בYNET אנו עדים למבנים רבים המיועדים לשימור, או כאלה המצויים באזורים צפופים וחסרי חניה, אשר קיימת בעייתיות בהפעלת פרויקט תמא 28. זכויות הניוד מאפשרת להתגבר על המכשולים.

מאת: דוד רפאל

פרויקט תמ"א 38 נועד בראש ובראשונה לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. אל המטרה הזו התווספו אפשרויות המיועדות אל היזמים, הקבלנים והדיירים כך שייצא מצב שבו כולם מרוויחים. בחלק מהמבנים אנו עדים לבעיה בהפעלת פרויקט תמ"א 38. מבנים המיועדים לשימור, או בניינים הממוקמים באזורים צפופים, מבנים בהם בקומה העליונה יש דירת גג והדיירים לא מעוניינים לוותר על הנכס היקר.

דוד רפאל

דוד רפאל - מתוך הכתבה בYNET

בעלי דירות הגג הם בעלי זכויות יתר משאר הדיירים מאחר וחלקם ברכוש המשותף גבוה יותר ויש להם זכות וטו לגבי תוספת בנייה על הגג, אך עבור היזמים והקבלנים, הרווח העיקרי הוא מהדירות החדשות הנבנות על הגג. כאשר בעלי הדירות מטילים וטו או ציפייה לקבל את הדירות האלה, הפרויקט הופך לחסר כל רווח ועלול אף להסתכם בהפסד. אין יזמים אשר יבחרו להכניס את עצמם לפרויקט אשר אין להם כל רווח ממנו, למרות נושא חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה.

אל התמ"א הוסף תיקון שלישי בשם ניוד הזכויות. תיקון זה מאפשר אישור תכנית חיזוק של בניין תמורת קבלת זכויות בנייה במגרש אחר באותה הרשות המקומית. יש לציין כי לא ידוע מראש מהו השטח אותו יוכל לקבל היזם ועל העבודות בבניין הישן להסתיים לפני מימוש זכויות הבנייה במגרש הריק. זהו פתרון מעולה לבעיה שנוצרת ואין כל דרך אחרת לפתור אותה. התיקון הנ"ל נכנס כבר לפני זמן מה במיוחד למקומות צפופים או מבנים הדרושים לשימור. חשוב לדעת כי במידה ולא יחזקו את הבניין הם יהיו חשופים לרעידות אדמה ומהות פרויקט תמ"א 38 הם חיזוק הבניינים. אמנם יש להתחשב בדיירים, אך במקביל לחזק את המבנים.

התיקון הוא הליך מבורך אשר שומר על מבנה וחזות העיר באופן אחיד שלא יהיה בניין גבוה ואחד נמוך. בנוסף אנו שומרים על הבניין ולא משנים אותו יותר מדי. כל שינוי של בניין לשימור לא יהיה טוב, בנוסף הדיירים אינם ניזוקים מאחר ומעבירים את זכויות הבנייה למקום אחר והבניין שומר על המבנה המקורי, רק מחזקים אותו.

דוד רפאל הוא יזם נדל"ן בעלים של רפאל א.ג יזמות בע"מ

כתיבת תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.

נגישות
הצהרת נגישות