הצפי באירופה: מחירי הדיור באירופה ימשיכו לרדת

חברת דירוג האשראי S&P  מפרסמת באתר גלובס כי לפי התחזית, שוק הנדל"ן האירופי נמצא בירידה ומחירי הדיור ימשיכו לרדת.

מאת: דוד רפאל

האומדנים לשנתיים הקרובות משתרעים על טווח רחב. המחירים בספרד צפויים לרדת בשיעור של 15%, מה שיוביל לסך הכול של 34% מאז שנת 2009 אך מנגד הנתונים המגיעים מגרמניה, הם אמורים לעלות בשנתיים הקרובות בשיעור של 6%. בסקירה בדקנו את הפערים הקיימים בין מחירי הבתים יחסית להכנסה אל מול ממוצע ארוך טווח. בצרפת ובריטניה מחיר הנכסים גבוה בשיעור של 30% מהממוצע, נתון המראה סיכוי לירידות נוספות, בשוק הגרמני המצב הפוך ב15%. כוח הקנייה בישראל ירד בארבעת השנים האחרונות בצורה ניכרת. נכון לשנת 2012 נחוצות 128 משכורות לרכישת דירה לעומת 103 משכורות לפני 5 שנים. באנגליה זקוקים ל-95, גרמניה 105 וצרפת 107.

דוד רפאל

דוד רפאל - ירידת מחירי הדירות באירופה

חוסר האיזון בין עליית מחירי הדיור לעליית השכר הביאו לעובדה שכוח קניית הדיור בישראל הוא מהנמוכים באירופה. בעוד מחירי הדיור עלו בשיעור של 67%, השכר הממוצע עלה בשיעור של 9%. כוח הקנייה צפוי להישחק בעקבות עלייה נוספת במחיר, אך במידה ותחול האטה במשק, מחירי הדיור צפויים להישאר יציבים ואף לרדת מעט.

מדיניות המס הצרפתית עושה כותרות בכל רחבי העולם. המסים הגבוהים צפויים לסייע לממשלה להקטין את הגירעון הממשלתי המתרחב, אך במקביל הם שוחקים את המון הצרכנים ופוגעים בשוק הדיור. מחירי הדיור צפויים לרדת בשיעור של 5% בשנים הקרובות. שוק הדיור בגרמניה ממשיך לצוף ומאז המשבר העולמי עלו מחירי הבתים שצפויים לעלות בשיעור של 3% בכל אחת מהשנים הקרובות – 2013 ו 2014. להבדיל מצרפת, בגרמניה הכלכלה יציבה יותר ועל כן שיעור האבטלה עומד על 5.5% בלבד.

מאז שנת 2007 נחתכו באירלנד מחירי הבתים בחצי ובסוף שנת 2010 שווה היה כל בית שני פחות מהמשכנתה המוטלת עליו. כעת אפשר לומר בבטחה כי ההידרדרות נעצרה והתחזית צופה יציבות בשנתיים הקרובות בספרד חוזים שחורות. מחירי הבתים צפויים לרדת בשיעור של 8% ב2013, בשיעור של 6% ב2014 לאחר שרק בשנת 2012 ירדו בשיעור של 10%. לא סימנים מבשרי טובות לספרדים.

דוד רפאל הוא יזם נדל"ן בעלים של רפאל א.ג יזמות בע"מ

כתיבת תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.

נגישות
הצהרת נגישות