יציבות הנדל"ן באוסטריה

שוק הנדל"ן באוסטריה מגלה יציבות מרשימה על אף משברים כלכליים שנרשמו ברחבי אירופה. המקומיים מעדיפים להשקיע בנדל"ן מאשר שהכסף ישכב בבנק. ומה עם הזווית הישראלית של הסיפור ?

דוד רפאל

דוד רפאל – מתוך דה מרקר

בכתבה שפורסמה באתר דה מרקר נכתב כי על אף משבר היורו, מפגין שוק הנדל"ן האוסטרי יציבות מרשימה, כאשר הרוסים הופכים למשקיעים הזרים הבולטים באוסטריה. במקביל, גם התושבים המקומיים מנתבים את השקעותיהם לדירות בווינה וזלצבורג, כאשר מחירי הדירות שם רשמו עלייה של יותר מ-20% בשלוש השנים האחרונות. עושה רושם כי אנשים מעדיפים להשקיע את ההון שלהם בנדל"ן ומאחר והם איבדו את אמונם בבנקים, הם הוציאו את חסכונותיהם מהבנק ואנו חוזים עלייה משמעותית במחירי הנדל"ן בכלל ובשוק הדירות בפרט.

לאוסטרים מוניטין של יציבות מאחר והם נוטים להחזיק נכסים במשך דורות. מחירי הדיור בוינה למשל עומדים על ממוצע של 10,000 יורו למ"ר ואף יכולים להגיע ל16,000 יורו למ"ר. גם באזורים הכפריים של אוסטריה נרשמת עליית מחירים כאשר בעיירות הסקי אנו חוזים בעליות גבוהות. ברוב חלקי המדינה, בערים המרוחקות  כשעת נסיעה נרשמו מחירים נמוכים יותר.

למרות זאת בקתות סקי רבות נפגעו מהמשבר בשנים האחרונות מאחר והלקוחות הבריטים שהיו רוכשים עיקריים נעלמו לאחר המשבר הפיננסי העולמי וחברות טיסה רבות ביטלו את הטיסות שלהן לאתרי הנופש והסקי. כאשר הרוכשים הבריטים נעלמו בתקופת המשבר העולמי, הרוסים החליפו אותם בעיקר בערים הגדולות באוסטריה. גם צ'כים, סלובנים ומשקיעים נוספים המגיעים ממדינות מזרח אירופה. גם רוכשים מאיטליה מגיעים אל אוסטריה ביחד עם צרפתים, הולנדים, שווייצריים וסקנדינבים.

אפשר לראות יציבות כעת בשוק וברגע שאנשים משקיעים, ערך הדירות עולה. זו השקעה טובה אך למרות הכול יש לגלות זהירות ולבדוק את כל ההיבטים המשפטיים ואת המצב הכלכלי ולוודא אם זה אכן שווה את זה, במידה ולא עושים בדיקה מקיפה ניתן להפסיד הרבה כסף.

דוד רפאל הוא יזם נדל"ן בעלים של רפאל א.ג יזמות בע"מ .

נגישות
הצהרת נגישות